Alışveriş SepetimSepetiniz Boş

Duyurular

"DONDURULMUŞ EKMEK PAZARINA GENEL BAKIŞ"
 AB ülkelerinde dondurulmuş ekmek uygulamaları ve ekmek sektörüne genel bir bakış;...  Devamı
"EKMEKTE TUZ ORANI"
2012 yılından itibaren ekmekteki tuz oranı azaltılırken, kepek miktarı artırıldı. Toplumda giderek yaygınlaşan obezitenin (şişmanlık) yanı sıra yüksek tansiyonu da...  Devamı
"UN FABRİKALARINDA ENZİM KULLANIMINA FARKLI BİR BAKIŞ"
...  Devamı
"UN BİLEŞENLERİ"
UN BİLEŞENLERİ ...  Devamı

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

İstatistikler

  • Ziyaretçi Bugün88
  • Ziyaretçi Genel601.281
  • Bugün Gösterim207
  • Toplam Gösterim1.109.136
  • Online Sayısı9

ana sayfa » Lezzetli Ekmek

Lezzetli Ekmek

LEZZETLİ EKMEK NASIL YAPILIR?

Lezzetli ekmek üretmek için ekmek hamuruna daha fazla su ilave edilmelidir.  (% 1-2 kadar)

Lezzetli ekmek için hamur daha az yoğurulmalı.  Süre % 6 -7 kısa olmalı. ( 50 dk. yerine 46-47 dk gibi)

Gocuk miktarı toplam un miktarının % 10' unundan başlamak üzere %50' sine kadar çıkartılabilir. ( 2-3saatlik gocuk)

Lezzetli ekmek üretmek için maya miktarı azaltılmalıdır. Eklenen  mayanın % 15-20 daha azı.

Lezzetli ekmek için hamur sıcaklığı 22 C ila 26 C arasında olmalı.

Lezzetli ekmek üretim süresi mümkün olduğunca uzun olmalı. Islanka ve pasa uzun tutulmalı. (hamur soğuk, maya az)

          Lezzetli ekmek üretmek için ekmek katkı maddenizin kesinlikle DATEM ve soya unu içermemesi gerekmektedir. Kısacası ekmek katkı maddesi yerine; c vitamini ve enzim içermelidir. 

         Maya oranının artması ekmeğinizin çabuk kurumasına ve kırıntılanmasına neden olur. Fazla maya hamur içindeki suyu kullandığından ekmeğinizin erken bayatlamasına ve tüketici sorunları yaşamanıza neden olur. 

          Klasik ekmek katkı maddesinde DATEM ve soya unu kullanılmaktadır. Yeni jenerasyon yüksek perfonmanslı konsantre enzim karışımlarında ise gıda enzimleri ihtiyaca bağlı olarak Vitamin C kullanılmaktadır. 

          Yapılan ekmek üretimi çalışmaları göstermiştir ki; ekmek lezzetine en çok katkıda bulunan unsurlardan biri de ekmek kabuğu kalınlığıdır. Ekmek kabuğu kalınlığını artırdığınızda daha lezzetli ekmekler elde edebilirsiniz. Eğer kabuk kalınlığını fırın süresini uzatarak yaparsanız,  pişirme kayıplarınız artar ve ekmek lezzeti azalır. Uygun ekmek katkı maddesi, pişirme kayıplarına neden olmadan ekmek kabuğu kalınlığını artırabilir. Uygun ekmek katkı maddesi ekmek hacmini % 4-5 gibi gözle hissedilmiyecek oranda azatıyor olsada, ekmek kabuğu kalınlığını arttırdığından ekmek lezzetini geliştirebilirsiniz. Fakat bu durum tek kaygının ekmek hacmi olan bazı bölgelerde, örneğin Kayseri bölgesinde istenmez. Hem kabuk kalınlığının arttırmak, hemde ekmek hacmini artırmak teorik olarak mümkün değildir.

          Ekmek lezzetindeki önemli faktörlerden biri de tuz oranıdır. Ekmekte tuz oranı % 1,2' yi geçmesi durumunda ekmekteki tuzluluk hissedilmeye başlar. Buda ekmeğin özgün tadını maskeler. İnsan metabolizması; bir savunma yöntemi olarak; daha az lezzet algılması sonucu, yüksek tuzlu gıdalardan,  o ürünü daha az tüketerek kendini korur.

          Ekmeğinizde de % 1,5' yi geçmeyen tuzluluk oranı uzun vadede ekmeğinizin tercih edilmesini sağlıyacaktır.

          Değirmenlerde unlar; bir taraftan ticari hırsın tetiklediği aşırı katkı kullanımı, diğer taraftan bilinçsiz ve uygun olmayan katkı reçeteleri ile bozulabilir. Bu tür unlardan üretilen ekmeklerin, yeni ekmek tebliğinde de belirtildiği üzere, kendine has lezzetinde bozulma olur. Ekmeklerde kuruma ve kırıntılanma şikayeti alırsınız. Yine ekmek tebliğinde belirtildiği üzere; ekmekleriniz aşırı ve düzensiz renk alır. Bu durumda küçük un fabrikalarından alacağınız katkısız un ile paçal yapmanız durumunda, aşırı ve bilinçsiz katkı ile bozulmuş olan unları düzeltebilirsiniz. 

           Yeni gıda katkı maddeleri tebliği, bazı un fabrikalarında kontrolsüz ve bilinçsiz katkı kullanımını artıracağını tahmin etmekteyiz. Bu olay ekmek lezzetini olumsuz etkileyecektir. Daha lezzetli ekmek üretmek için tükettiğiniz unun değirmende katkılandırılmamış olması gerekmektedir.

                   

          Web sayfamızdaki duyurular bölümündeki "ekmekte tuz oranı" adlı yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz.

          Özetle; mümkün olduğunca uzun ıslanka ve pasa süresi, düşen maya miktarı, ideal ekmek kabuğu kalite beklentisi, azalan tuz miktarı ve artan su miktarı için tasarlanmış, yeni jenerasyon fırıncılık için işlem yardımcı ürünler sayesinde,  çok daha lezzetli ekmekler üretebilirsiniz.

          Detaylı bilgi için firmamızı arayınız. Tecrübelerimizi sizinle paylaşmaktan zevk duyarız.

          ferun un teknolojileri

Bu Sayfayı Arkadaşınıza Önerin
Lütfen Resimdeki kodu yazınız