Alışveriş SepetimSepetiniz Boş

Duyurular

"DONDURULMUŞ EKMEK PAZARINA GENEL BAKIŞ"
 AB ülkelerinde dondurulmuş ekmek uygulamaları ve ekmek sektörüne genel bir bakış;...  Devamı
"HİÇ EKMEK YEMEMEK NE KADAR DOĞRU?"
        Hiç ekmek yemeden sağlıklı yaşama trendi neredeyse tüm dünyada kabul edilir hale geldi. Oysa araştırmalara göre uzun yıllar karbonhidrattan fakir ...  Devamı

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

İstatistikler

  • Ziyaretçi Bugün52
  • Ziyaretçi Genel639.730
  • Bugün Gösterim93
  • Toplam Gösterim1.179.454
  • Online Sayısı3

ana sayfa » Lezzetli Ekmek

Lezzetli Ekmek

LEZZETLİ EKMEK NASIL YAPILIR?

Lezzetli ekmek üretmek için ekmek hamuruna ilave edilen su miktarı arttırılmalıdır.(% 1-2 kadar)

Lezzetli ekmek için hamur daha az yoğurulmalı.  Süre % 6 -7 kısa olmalı. ( 50 dk. yerine 46-47 dk gibi)

Gocuk miktarı toplam un miktarının % 10' unundan başlamak üzere %50' sine kadar çıkartılabilir. ( 2-3saatlik gocuk)

Lezzetli ekmek üretmek için maya miktarı azaltılmalıdır. Eklenen  mayanın % 15-20 daha azı.

Lezzetli ekmek için hamur sıcaklığı 22 C ila 26 C arasında olmalı.

Lezzetli ekmek üretim süresi mümkün olduğunca uzun olmalı. Islanka ve pasa uzun tutulmalı. (hamur soğuk, maya az)

          Lezzetli ekmek üretmek için DATEM ve soya unu içeren katkı maddeleri kullanılmamalı. Bu maddeler ekmek lezzetini bozar. Bu nedenle fırıncılık için enzim karışımı kullanmak daha iyi sonuçlar verir.

          Maya oranının artması ekmeğinizin çabuk kurumasına ve kırıntılanmasına neden olur. Fazla maya hamur içindeki suyu kullandığından ekmeğinizin erken bayatlamasına ve tüketici sorunları yaşamanıza neden olur. 

          Klasik ekmek katkı maddesinde DATEM ve soya unu kullanılmaktadır. Yeni jenerasyon yüksek performanslı konsantre enzim karışımlarında ise gıda enzimleri  ve Vitamin C kullanılmaktadır. 

          Yapılan ekmek üretim çalışmaları göstermiştir ki; ekmek lezzetine en çok katkıda bulunan unsurlardan biri ekmek kabuğu kalınlığıdır. Ekmek kabuğu kalınlığını artırdığınızda daha lezzetli ekmekler elde edebilirsiniz. Eğer kabuk kalınlığını fırın pişirme süresini uzatarak yaparsanız,  pişirme kayıplarınız artar ve ekmek lezzeti azalır. Uygun ekmek katkı maddesi, pişirme kayıplarına neden olmadan ekmek kabuğu kalınlığını arttırabilir. Uygun ekmek katkı maddesi, ekmek hacmini % 4-5 gibi gözle hissedilmiyecek oranda azaltıyor olsa da, ekmek kabuğu kalınlığını arttırdığından, ekmek lezzetini geliştirmektedir. Fakat bu durum tek kaygının ekmek hacmi olduğu bazı bölgelerde, örneğin Kayseri bölgesinde istenmez. Hem kabuk kalınlığını arttırmak, hem de ekmek hacmini arttırmak teorik olarak mümkün değildir.

          Ekmek lezzetindeki önemli faktörlerden biri de tuz oranıdır. Ekmekteki tuz oranının % 1,2' yi geçmesi durumunda  tuzluluk, hissedilmeye başlar. Bu durum ekmeğin özgün tadını maskeler. 

          Ekmeğinizde % 1,5' i geçmeyen tuzluluk oranı uzun vadede ekmeğinizin tercih edilmesini sağlayacaktır.

          Değirmenlerde unlar; bir taraftan ticari hırsın tetiklediği aşırı katkı kullanımı, diğer taraftan bilinçsiz ve uygun olmayan katkı reçeteleri ile bozulabilir. Bu tür unlardan üretilen ekmeklerin, yeni ekmek tebliğinde de belirtildiği üzere, kendine has lezzetinde bozulma olur. Ekmeklerde kuruma ve kırıntılanma şikayeti artar. Yine ekmek tebliğinde belirtildiği üzere; ekmekleriniz aşırı ve düzensiz renk alır. Bu durumda küçük un fabrikalarından alacağınız katkısız un ile paçal yapmanız durumunda, aşırı ve bilinçsiz katkı ile bozulmuş olan unları düzeltebilirsiniz. 

           Yeni gıda katkı maddeleri tebliği, bazı un fabrikalarında kontrolsüz ve bilinçsiz katkı kullanımını artıracağını tahmin etmekteyiz. Bu olay ekmek lezzetini olumsuz etkileyecektir. Daha lezzetli ekmek üretmek için tükettiğiniz unun değirmende katkılandırılmamış olması gerekmektedir.                

           Özetle, lezzetli ekmek üretmek için mümkün olduğunca uzun ıslanka ve pasa süresi olmalıdır. Endüstriyel mayayı daha az olmak üzere, toplam unun yarısı kadar (3 veya 4 saatlik) ekşi maya ile daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Hamur sıcaklığı 22 - 26 derece arasında olması idealdir. Ekmeğinizi, ekmek kabuğu, ideal tuz miktarı ve artan su miktarını da  dikkate alarak üretmelisiniz. Fırıncılık için enzim karışımlarıyla da, ekmek içi özelliklerini geliştirebilir ve çok daha lezzetli ekmekler üretebilirsiniz.

          Detaylı bilgi için firmamızı arayınız. Tecrübelerimizi sizinle paylaşmaktan zevk duyarız.

          ferun un teknolojileri

Bu Sayfayı Arkadaşınıza Önerin
Lütfen Resimdeki kodu yazınız